Mocne strony to cechy, które charakteryzują sposób działania, podejście do pracy, pomagają pokonać sytuacje stresowe, wpływają na to jak działamy w zespole…

Czy każdy z nas obowiązkowo musi znać swoje mocne strony? I tak naprawdę jak i gdzie ich szukać? Z pomocą przychodzi Ania, która opowie dlaczego to wszystko jest takie istotne…

Anna Szabowska – Walaszczyk,

psycholog pracy i organizacji, doradca biznesowy, trener. Ekspert budowania angażującej kultury organizacyjnej.

Gdy czytamy prasę można odnieść wrażenie, że udane życie zawodowe w XXI wieku wymaga odpowiedniego wizerunku w mediach społecznościowych i CV zawierającego słowa klucze, pasujące do algorytmów wyszukiwania. Tymczasem wartość na rynku pracy to rzeczywiste doświadczenie oraz znajomość swoich mocnych stron. Kompetencje to fundament dzięki któremu możemy ubiegać się o dane stanowisko, natomiast mocne strony to kombinacja cech, która nas odróżnia i pomoże osiągnąć sukces.

Mocne strony to cechy, które charakteryzują sposób działania, podejście do pracy, pomagają pokonać sytuacje stresowe, wpływają na to jak działamy w zespole. Może to być np. poczucie humoru, podejście zadaniowe, nastawienie na relacje czy duchowość.

Żeby budować karierę w oparciu o mocne strony, musimy je najpierw zidentyfikować! Najbardziej znane narzędzia to Gallup Strengthsfinder oraz VIA Character Strenghts. Gdy już poznamy swoje mocne strony, warto zastanowić się jak lepiej je wykorzystywać w codziennej pracy. Możemy omówić cechy z przełożonym, komunikować swój styl w pracy zespołowej. Gdy pojawia się sytuacja stresowa, konfliktowa – przypomnij sobie co robisz najlepiej. Czy polegasz na kontaktach, na delegowaniu zadań czy orientacji na detale?

Możesz również wykorzystać wiedzę o mocnych stronach podczas próby zmiany pracy. Przecież na niemal każdej rozmowie pojawia się pytanie o nasze zalety, o to co nas wyróżnia. Cóż lepiej pokaże nasz profesjonalizm i świadomość własnych potrzeb zawodowych?

Badania pokazują również że warto również rozwijać cechy, które wg powyższych narzędzi diagnostycznych są dla nas mniej charakterystyczne. Dzięki temu zwiększymy swoją elastyczność w reagowaniu na zróżnicowane sytuacje. Natomiast jeżeli jesteś menedżerem identyfikacja swoich mocnych stron i zespołu, to absolutny obowiązek!

A Ty? Już znasz swoje mocne strony? 🙂

Anna Szabowska-Walaszczyk

Kompetencje to fundament dzięki któremu możemy ubiegać się o dane stanowisko, natomiast mocne strony to kombinacja cech, która nas odróżnia i pomoże osiągnąć sukces.

Nie wiesz od czego zacząć? Pomożemy Ci!

Każdy zasługuje na to, aby lubić swoją pracę. Nie każdy jednak wie jak to zrobić. Skorzystaj z wiedzy Ekspertów, inspirujących historii naszych Bohaterów i poznawaj miejsca gdzie możesz cieszyć się z poniedziałków!

1. Sprawdź swój
indeks szczęścia

2. Zobacz jak zrobili to inni

3. Poznaj fajne miejsca pracy

Login/Register access is temporary disabled