Jak (prawdziwie) cieszyć się szczęściem kolegów, którzy radzą sobie lepiej niż ty

Twój kolega właśnie osiągnął w swojej karierze coś niesamowitego. Może był to awans albo duża podwyżka. Może była to świetna praca, którą może się przechwalać. Albo po prostu uruchomił świetny projekt na boku.

Niezależnie od okoliczności, nagle znajdujesz w tym wszystkim siebie pośród kalejdoskopu dziwnych emocji. Cieszysz się, że dobrze mu idzie, to jasne. Ale skłamałbyś mówiąc, że nie ma w tobie ani krzty szalonej zazdrości.

To ma sens. Kariera opiera się na współzawodnictwie, dlatego entuzjazm, gdy ktoś odnosi sukcesy, nie jest aż tak naturalny.

Ale, jakkolwiek zazdrość jest zrozumiała, niekoniecznie oznacza to, że jest produktywna. Dlatego tutaj pokazujemy wam, jak przezwyciężyć własne uczucia niesprawiedliwości i być prawdziwie szczęśliwym z sukcesu kolegi.

  1. Przyjmij, że jego sukces nie jest twoją porażką

Kiedy zorientuję się, że jestem zazdrosna o sukces innej osoby, lubię zadawać sobie takie pytanie: jaki ma to na mnie wpływ?
W prawie każdym przypadku to pytanie zmusza mnie do uświadomienia sobie, że moje nieprzychylne odczucia są zupełnie nieuzasadnione i niepotrzebne. Sukces tej osoby nie ma absolutnie żadnego wpływu na to, co robię w swoim życiu zawodowym. Łatwo jest pomylić sukces innych ludzi ze swoją porażką, ale tak naprawdę rzadko kiedy jest tak w rzeczywistości. Krok naprzód twojego kolegi nie oznacza od razu kilku skoków wstecz dla ciebie.
Kiedy w końcu zrozumiesz, że czyjś triumf nie jest jego pasywno-agresywną próbą kopania pod tobą dołków, dużo łatwiej cieszyć się jego sukcesem.

  1. Odśwież swoje cele

Podczas gdy porównywanie kariery może być paskudną pułapką, nie można zaprzeczyć, że potrafi również dać kopniaka potrzebnego, by na nowo się skupić i kontynuować swój marsz do sukcesu. Z tego powodu jest to świetna okazja, żebyś zlustrował swoje własne cele w karierze i wymyślić, co chcesz osiągnąć w następnej kolejności.

Czy jest to poprawienie swojej strony internetowej, czy zmiana kierunku swojej kariery, usiądź i naszkicuj plany na to, co chciałbyś osiągnąć w ciągu najbliższych sześciu miesięcy, czy coś koło tego. I nie zatrzymuj się tam – zanotuj również konkretne narzędzia, których będziesz potrzebować do realizacji celu.

Może to brzmieć dziwnie, żeby używać czyjś sukces jako stopień w swojej karierze, ale zaufaj mi – to potrafi zdziałać cuda. Możemy nie chcieć tego przyznać, ale nieustannie porównujemy się do ludzi dookoła nas, więc nie możemy mieć lepszej motywacji.

Dodatkowo, wiedząc że masz swoje plany w trakcie realizacji, dużo łatwiej będzie ci znosić sukces kolegi.

  1. Ucz się od nich!

Jeśli wszyscy skupiamy się na współzawodnictwie, aż zbyt łatwo zapomnieć o wartości, jaką ma współpraca. Ale jeśli nie uczysz się na podstawie sukcesów naszych współpracowników, przepuszczasz wspaniałą okazję. Zamiast być urażonym sukcesem innej osoby, dlaczego nie wyciągnąć z tego wniosków?

Może ten kolega załapał się na świetną fuchę we wschodzącym technologicznym startupie? Zamiast grymaszenia na to, że jemu się udało, a tobie nie, dlaczego nie zapytać go o proces aplikacji i co zrobił, żeby się wyróżnić?

Albo zamiast zazdrościć komuś, kto właśnie dostał wielką podwyżkę, pogadać z nim o tym, jak mu się to udało. Czy rozmawiał z szefem? Jakie miał za sobą argumenty?

Doświadczenie jest wspaniałym nauczycielem, a stosunek do czyichś doświadczeń się w nie wpisuje. Nie przegap więc szansy na wydobycie swojej własnej wartości i cennych lekcji z ich osiągnięć. Nie tylko popchnie cię to do przodu, lecz także da koledze szansę, by świętować i rozmawiać o kamieniu milowym swojej kariery.

Podczas gdy wszyscy lubimy myśleć o sobie jako o wspierających i dopingujących kolegach, którzy odgrywają fanfary za każdym razem, kiedy nasi bliscy osiągają wielkie sukcesy, często nie jest tak w rzeczywistości. Jak pewnie miałeś okazję się przekonać, twoje winszowania mogą zostać przyćmione przez zwykłą zazdrość. Ostatecznie to jednak nigdzie cię nie doprowadzi, dlatego stosuj powyższe trzy wskazówki, by odpowiednio wspierać innych w ich sukcesach. Wtedy będziesz nie tylko lepszym kolegą, lecz także lepszym profesjonalistą!


Źródło: The Muse
Autorka: Kat Boogaard

Nie wiesz od czego zacząć? Pomożemy Ci!

Każdy zasługuje na to, aby lubić swoją pracę. Nie każdy jednak wie jak to zrobić. Skorzystaj z wiedzy Ekspertów, inspirujących historii naszych Bohaterów i poznawaj miejsca gdzie możesz cieszyć się z poniedziałków!

1. Sprawdź swój
indeks szczęścia

2. Zobacz jak zrobili to inni

3. Poznaj fajne miejsca pracy

PracujeBoLubie
Login/Register access is temporary disabled