Jak odpowiedzieć na pytanie: „Dlaczego mamy Cię zatrudnić?”

Okazuję się, że jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań na rozmowie rekrutacyjnej.
Dobra wiadomość jest taka, że to pytanie jest świetną okazja, aby zastanowić się, czy pasujesz do oferowanego miejsca pracy. Pozwala również mówić o swoich umiejętnościach oraz wymaganiach. Pamiętaj, że jesteś tam po to, żeby się sprzedać, więc warto pomyśleć o sobie jak o produkcie, najlepszym produkcie.

Ćwiczenie pomocnicze.

Kwestią zasadniczą jest pytanie: „Co Ty możesz zrobić dla organizacji?”. Rozpocznij od przejrzenia ogłoszenia i opisu pracy. Co pracodawca szczególnie podkreśla w wymaganiach? Jaka jest lista obowiązków? Wypisz najważniejsze rzeczy. Następnie określ, co masz do zaoferowania i co odpowiada wymaganiom. Pomyśl o dwóch lub trzech kluczowych kwalifikacjach, które odpowiadają poszukiwanym przez pracodawcę. Nie zapomnij o cechach charakteru, które czynią Cię unikalnym: Twoja energia, typ osobowości, styl pracy i umiejętność kontaktu z ludźmi są ważne dla każdego typu pracy.

Ty jesteś rozwiązaniem.

Z listy wymagań wybierz dwa, w których się najlepiej czujesz i ułóż z nich podsumowującą wypowiedź. To Twój chwyt marketingowy. Pamiętaj, że Twoja odpowiedź nie powinna trwać dłużej niż dwie minuty, za to powinna podkreślać Twoje atuty i prezentować argumenty, dlaczego najlepiej nadajesz się do tej pracy.

Przykładowa odpowiedź: „Z naszej rozmowy wynika, że natychmiast potrzebujecie kogoś, kto kompleksowo przejmie wszystkie obowiązki. Wydaje mi się, że macie pewne problemy z bazami danych. Moje siedmioletnie doświadczenie w pracy z finansowymi bazami danych, pozwoliło firmom zaoszczędzić tysiące złotych poprzez wprowadzone usprawnienia systemów. Moja energia i umiejętność szybkiego uczenia się pozwala mi stawiać czoło problemom natychmiastowo. Moi współpracownicy mogą potwierdzić, że potrafię pracować w zespole i jestem zawsze pozytywnie nastawiony. W sytuacjach stresowych potrafię się skupić na rozwiązaniach i współpracownicy mogą liczyć na mnie, kiedy zaczynają się problemy. Moją pewność siebie na pewno przyda się w zespole”.

Pokaż, że jesteś najlepszym kandydatem.

Przekonaj rekrutera, że jesteś najlepszym kandydatem na stanowisko, na które aplikujesz. Wyraź swój entuzjazm, zaangażowanie i elastyczność, te cechy są najbardziej pożądane wśród nowych pracowników, reszty można się nauczyć. Skupiając się na pytaniu, będziesz mógł skupić się na swoich unikalnych cechach. Dużo osób popełnia błąd, wyliczając korzyści, które może zyskać pracodawca, przyjmując ich do zespołu. Przemyśl, co wyróżnia Cię spośród innych osób i jakie umiejętnościami, które posiadasz pasują do Twojej aplikacji. Jesteś zorganizowany? Twoją cechą jest punktualność? Skupiasz się na detalach? Super, nie zapomnij o tym wspomnieć, jednak rób to z umiarem, bowiem co za dużo, to nie zdrowo.

Jakich argumentów unikać?

  • Zależy mi na tej pracy– tak jak kilkudziesięciu innym osobom, które przeszły do tego etapu procesu rekrutacyjnego.
  • Obowiązuje mnie krótki okres wypowiedzenia– oczywiście, zazwyczaj pracodawcy chcą zatrudnić pracownika jak najszybciej. Jednak jeśli kandydat jest tego wart, firma na pewno na niego poczeka dwa tygodnie, miesiąc lub trzy miesiące.
  • Nie mogę już wytrzymać w poprzedniej pracy, szef jest koszmarny, a firma to bagno– narzekanie na poprzedniego pracodawcę nigdy nie jest dobrze widziane. Nawet jeśli w Twojej obecnej firmie jest źle, przemilcz to albo wypowiadaj się na ten temat dyplomatycznie.

Autor: Weronika Domoradzka.

Źródło: pracuj.pl, monsterpolska.pl

Nie wiesz od czego zacząć? Pomożemy Ci!

Każdy zasługuje na to, aby lubić swoją pracę. Nie każdy jednak wie jak to zrobić. Skorzystaj z wiedzy Ekspertów, inspirujących historii naszych Bohaterów i poznawaj miejsca gdzie możesz cieszyć się z poniedziałków!

1. Sprawdź swój
indeks szczęścia

2. Zobacz jak zrobili to inni

3. Poznaj fajne miejsca pracy

PracujeBoLubie
Login/Register access is temporary disabled