Przyjemnie byłoby zarabiać więcej pieniędzy, prawda? Jest pewna wypróbowana strategia, aby to osiągnąć, mianowicie: weź na siebie większą odpowiedzialność, ciężko pracuj i udowodnij swojemu szefowi, że na to zasługujesz, albo zostaniesz podkupiony przed konkurenta. Wzrost wynagrodzenia jest proporcjonalny z wykonaną przez Ciebie pracą.
Jeśli natomiast rozejrzałeś się i nie możesz znaleźć żadnych znaczących obowiązków, które mogłyby poprawić Twoją sytuację finansową lub, co gorsza, wziąłeś na siebie już wszystko i nie otrzymałeś podwyżki, czas na nowe podejście. Przedstawiamy cztery innowacyjne techniki, które gwarantują, że zwrócisz na siebie uwagę szefa.

1. Nauka kluczem

By więcej zarabiać, musisz udowodnić, że jesteś warty więcej. Rozwijaj więc swoje umiejętności: weź udział w kursie, szkoleniu lub, jeśli masz na to czas, zapisz się na studia. Na naukę, jak wiemy, nigdy nie jest za późno ?
Jest mnóstwo darmowych kursów online, ale również możesz wziąć udział w konferencjach, to idealne miejsce, by posłuchać prelekcji osób, które są wyjadaczami w Twojej branży. Możesz również zapytać szefa, czy Twoja organizacja oferuje własne możliwości rozwoju. Będzie wiedział, że chcesz stać się bardziej wartościowym członkiem zespołu i najprawdopodobniej udzieli Ci rady, jakie umiejętności będą dla Ciebie najprzydatniejsze. Pamiętaj, że kto pyta, nie błądzi, a po kursie będziesz bogatszy o wiedzę i nowe rozwiązania. Po ukończeniu kursu możesz delikatnie dać do zrozumienia swojemu przełożonemu, że jesteś bardziej wykwalifikowanym pracownikiem i z tego tytułu – zasługujesz na więcej.

2. Przejmij obowiązek szefa

Szef na pewno doceni Twoją próbę odciążenia go z pewnych zadań, nawet jeśli nie będzie mógł Ci nic przekazać. Możesz również posunąć się o krok dalej, prosząc o przeniesienie Cię do innego działu. Swoją propozycję możesz uargumentować chęcią pomocy firmie i zdobycia doświadczenia w zakresie różnych funkcji. Nie ma lepszego sposobu niż udowodnienie szefowi, że jesteś gotowy ciężko pracować na rzecz swojej kariery. Kto nie chciałby wynagrodzić pracownika, który chce pomóc w wykonywaniu obowiązków?

3. Przekrocz swoje cele

Jeśli się rozejrzysz i nie zobaczysz wielkich możliwości na rozwój, przekroczenie oczekiwań menadżera to fantastyczny sposób, aby pokazać swojemu szefowi, że jesteś odpowiednim kandydatem na wyższe stanowisko.
Przekraczaj swój target. Jeśli szef założył dla Ciebie cel zdobycia czterech klientów miesięcznie, Ty zaangażuj się i zdobądź pięciu lub sześciu. Po kilku udanych miesiącach możesz udać się do swojego szefa z dowodem poświęcenia i wzrostu wartości dla firmy. Oprócz większych celów sprzedażowych możesz również kończyć projekty i zadania przed wyznaczonymi terminami. Jednak tutaj lepiej uważać, bowiem lepiej oddać projekt wysokiej jakości później niż przeciętny wcześniej. Upewnij się, że Twoja praca nie traci na wartości przez tempo jej wykonywania.

Podwyżka to bardzo delikatny temat. Nie licz na to, że otrzymasz ją bez wcześniejszego poproszenia. Według badań firmy Careerbuilder, 59% osób nigdy nie poprosiło o podwyżkę, a kobiety są do tego mniej skłonne niż mężczyźni. W tej samej ankiecie okazało się, że 2/3 pracowników, którzy poprosili o podwyżkę, dostało ją – i nie było tu różnic płciowych.
Spróbuj umówić się ze swoim szefem na rozmowę, nie prowokuj przypadkowych spotkań. Twój szef musi wyczuć powagę sytuacji i przeznaczyć Ci odpowiednią ilość czasu. Bądź pewny siebie i nie daj się zniechęcić. Pamiętaj, że Twój szef najprawdopodobniej będzie potrzebował kilku dni na przemyślenie tej decyzji, dlatego bądź cierpliwy.


Autor: Weronika Domoradzka

Nie wiesz od czego zacząć? Pomożemy Ci!

Każdy zasługuje na to, aby lubić swoją pracę. Nie każdy jednak wie jak to zrobić. Skorzystaj z wiedzy Ekspertów, inspirujących historii naszych Bohaterów i poznawaj miejsca gdzie możesz cieszyć się z poniedziałków!

1. Sprawdź swój
indeks szczęścia

2. Zobacz jak zrobili to inni

3. Poznaj fajne miejsca pracy

PracujeBoLubie
Login/Register access is temporary disabled