Jak znaleźć wymarzoną pracę i być szczęśliwym?

Na te i inne pytania dotyczące szczęścia w pracy odpowiada sam Raj Raghunanthan, człowiek, który zna receptę na szczęście…

Jak szczęście może pomóc w naszej pracy?

Są co najmniej trzy powody, dzięki którym bycie zadowolonym człowiekiem pomaga nam w zawodowych obowiązkach. Po pierwsze, szczęśliwsi ludzie są zdrowsi. Posiadają lepiej funkcjonujący system odpornościowy oraz zwyczajnie żyją dłużej. O wiele rzadziej w związku z tym biorą urlopy zdrowotne. To z kolei oznacza zwiększoną ilość dni pracujących, a co za tym idzie – lepiej wykonują swoje obowiązki. Po drugie, szczęśliwsi ludzie są bardziej towarzyscy. O wiele chętniej zaprasza się do uczestnictwa w projekcie ludzi otwartych, niż tych zamkniętych w sobie i markotnych. Ba! Twój szef dzięki temu będzie lepiej do ciebie nastawiony! Po trzecie, szczęście oznacza zwiększoną kreatywność. Dzięki temu, że jesteś zadowolony z pracy, będziesz bardziej produktywny w swoich działaniach!

Sumując wszystkie te rzeczy, dochodzimy do konkluzji, że będąc szczęśliwym człowiekiem, mamy większe szanse na odniesienie sukcesu, niż wtedy, gdy nim nie jesteśmy. Niech was nie zdziwi również to, że szczęśliwsi ludzie zarabiają więcej, niż ich markotni współpracownicy!

Dlaczego – nawet jeśli odnosimy sukcesy – czasami czujemy się niezadowoleni ze swojej pracy?

Sukces w klasycznym rozumieniu tego słowa oznacza pieniądze, siłę, kontrolę, sławę itd. Nie gwarantuje szczęścia, a już na pewno nie gwarantuje długoterminowego szczęścia. Jest tak, ponieważ szczęście nie zależy tylko od zewnętrznych czynników, ale również od naszych wewnętrznych odczuć. Możesz osiągnąć długoterminowy stan szczęścia jedynie w momencie, gdy masz odpowiednie podejście i nastawienie do świata. Najlepsze z możliwych podejść jest nazywane przeze mnie podejściem “obfitości”. Oznacza to, że nawet jeśli nie odniesiesz ogromnego sukces i tak będziesz szczęśliwy, gdy zadowoli Cię to, co posiadasz. Jeśli posiadasz odwrotne nastawienie w postaci „niedostatecznego umysłu”, w momencie gdy odniesiesz sukces, możesz nawet odczuwać… przygnębienie.

Co to oznacza – posiadać niedostateczny umysł? Oznacza to, że żadne pieniądze, sława i władza nas nie zaspokoją i nie są dla nas wystarczające. Jest to uczucie permanentnego niedosytu. Kontrastując, posiadanie obfitego umysłu oznacza, że towarzyszy nam poczucie pełnego zaspokojenia wszystkim tym, co osiągnęliśmy. To z kolei prowadzi do szczęśliwego życia.

Co jest interesujące w obfitym umyśle to to, że przeciwieństwie do tego, co większość osób myśli, posiadanie takiego nastawienia wcale nie zmniejsza szans na odniesienie sukcesu. Obfity umysł pozwala nie tylko czuć się szczęśliwszym, ale również odnieść pełnowartościowy sukces.

Jak możemy znaleźć wymarzoną pracę i być w niej szczęśliwym?

Znalezienie wymarzonej pracy ma po części związek z czynnościami, które sprawiają nam przyjemność i wykorzystują nasze wrodzone zdolności i talenty, a po części z przyjęciem odpowiedniego podejścia do życia, które zakłada, że cokolwiek by się nie działo, jest to zmiana na lepsze. Mówiąc to nie mam myśli zaspokajania się „byle czym” albo życia w złudzeniu, chodzi mi raczej o pewność i świadomość tego, że wszelkie niepowodzenia czegoś nas uczą i są okazją do samorozwoju.

Dochodząc do istoty sprawy – znajdziesz wymarzoną pracę, jeśli wykonasz dwie rzeczy. Po pierwsze, będziesz dążył do wykonywania takiej pracy, która sprawia Ci radość i pomaga wykorzystać i rozwinąć twoje talenty. Po drugie, będziesz pewny siebie oraz cierpliwy, co idzie ze sobą w parze. Musisz być świadomy tego, że wszelkie wpadki związane z szukaniem pracy są lekcją, z której trzeba wynieść jak najwięcej.

Pamiętaj o obu tych rzeczach, a – uwierz mi – znajdziesz wymarzoną pracę!

Raj Raghunanthan

Zmierzyłeś już swoje zadowolenie z pracy w naszym teście? 🙂

Raj Raghunathan,

Profesor marketingu na University of Texas w Austin, researcher i autor książki  „If You’re So Smart, Why Aren’t You Happy”

Razem z Rajem możesz sprawdzić swój profil szczęścia – happysmarts.com

„W pracy jesteś bardziej produktywny, jeśli jesteś szczęśliwy.”

1. Sprawdź swój
indeks szczęścia

2. Zobacz jak zrobili to inni

3. Poznaj fajne miejsca pracy

Login/Register access is temporary disabled