Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania rekrutacyjne. Cz.III

Na rozmowie rekrutacyjnej warto zastanowić się nad pytaniami, które mogą się pojawić bowiem przygotowanie się do nich mogą znacznie podnieść Twoje szanse uzyskania pozycji o którą się ubiegasz.

21. Jak wyobrażasz sobie pierwsze dni w nowej pracy?

Zacznij od tego, że , oraz zapoznaniem się z częścią, która najbardziej by Cię interesowała i pasowała do Twojego stanowiska. Rozmowy z pracownikami, dogłębne poznanie obszaru, w którym pracujesz, poznanie aktualnych projektów oraz kampanii. Oczywiście, jeśli dostaniesz tę racę, Ty zadecydujesz jaki start jest dla Ciebie najlepszy.

22. Jakie są Twoje wymagania dotyczące wynagrodzenia?

Zasada nr 1 nie udzielaj odpowiedzi na to pytanie bez wcześniejszego rozpoznania się w obecnej sytuacji rynkowej. Wynagrodzenie zależy w bardzo dużej mierze również od Twojego doświadczenia, wykształcenia i umiejętności. Najlepszym wyjściem będzie negocjowanie, nie zapomnij dodać, że Twoje umiejętności są cenne.

23. Co lubisz robić poza pracą?

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej rekruter dość często zadaję osobiste pytania, by poznać Cię i sprawdzić, czy dopasujesz się do kultury firmy.

24. Jeśli byłbyś zwierzęciem, to jakim?

Pozornie durne i mało znaczące pytania mają duże znaczenie. Rekruter, który przeprowadza z Tobą rozmowę, chcę poznać Twój sposób myślenia oraz charakter. Nie ma złej odpowiedzi na to pytanie, są jedynie takie, za które możesz zdobyć więcej punktów. Wybierz zwierzę, które jest Ci najbliższe, a zarazem jest silne, to wskaże na Twój mocny charakter.

25. Ile piłek tenisowych zmieści się w limuzynie?

1000? 10 000? 1000 000? Poważnie?

Cóż – poważnie, możesz natrafić na takie pytanie. Osoba przeprowadzająca z Tobą wywiad niekoniecznie zna dokładną odpowiedz, a także nie oczekuje jej od Ciebie. Chce się jedynie upewnić, że rozumiesz treść pytania i że potrafisz myśleć w logiczny sposób. Więc weź głęboki oddech i podaj odpowiedź, która wydaję się być Ci najbardziej zbliżona do prawdziwej. (Możesz oczywiście poprosić o kartkę i długopis).

26. Czy planujesz mieć dzieci?

Pytania o status rodzinny, religie, narodowość są niepoprawne i nie powinny mieć miejsca, jednak nadal są często zadawane. Oczywiście, nie zawsze są w nich ukryte złe intencje, osoba prowadząca może po prostu próbować nawiązać rozmowę i znaleźć jakiś punkt zaczepienia, możliwe, że robi to również dla rozluźnienia atmosfery. Jeśli nie chcesz na nie odpowiadać, możesz delikatnie zmienić temat, prosząc o np. Więcej informacji na temat ścieżki kariery, którą jesteś zainteresowany.

27. Jeśli miałbyś coś zmienić w swojej poprzedniej firmie, co zrobiłbyś inaczej lub lepiej?

Jest to bardzo powszechne pytanie w startupach. Rekruterzy, zadając je chcą wiedzieć, że nie tylko masz jakieś doświadczenie w firmie, ale także potrafisz krytycznie o niej pomyśleć i przyjść na spotkanie z pomysłami oraz chęcią wprowadzenia zmian. W jaki Twoim zdaniem sposób firma może polepszyć swoją pozycję na rynku? Jak można poprawić obsługę klienta? Nie musisz mieć ustalonej wieloletniej strategii firmy, ale podziel się przemyśleniami, a co ważniejsze pokaż, że interesuję Cię to gdzie pracujesz.

28. Jakie są Twoje słabe strony?

To jedno z najcięższych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej. Jeśli źle na nie odpowiesz, możesz stracić swoją szansę, bowiem wiele to o Tobie świadczy. Jeśli natomiast powiesz, że nie masz żadnych słabych stron, możesz wydać się pracodawcy zbyt pewny siebie i niepokorny. Pamiętajmy, że nadmierna szczerość również nie będzie dobrze widziana. Rozmawiamy z potencjalnym pracodawcą, więc lepiej nie wspominać o problemach z alkoholem, hazardem, o nieuleczalnym lenistwie, o roztrzepaniu, nałogowym graniu w Wiedźmina i permanentnym spóźnianiu się do pracy z tego względu. Nikt nie musi o tym wiedzieć. Łatwiej będzie nam z tym walczyć bez niepotrzebnej widowni. Najlepiej jest tak przedstawić swoje słabości, aby zostały one odebrane przez pracodawcę jako mocne strony.

29. Jakie są Twoje mocne strony?

Wybierz swoje 2–3 mocne strony pod kątem stanowiska, na które aplikujesz. Pomyśl, które z nich mogą być ważne i przydatne oraz koniecznie podaj przykłady. Może to być np. skuteczność i upór w dążeniu do celu, czego dowodem jest czołowe miejsce w rankingu sprzedawców w obecnej/poprzedniej pracy. Podając przykłady potwierdzające twoje mocne strony udowodnisz, że mówisz prawdę.

30. Czy masz do nas jakieś pytania?

Wielu kandydatów, biorących udział w rozmowach kwalifikacyjnych z różnych przyczyn nie korzysta z możliwości zadania pytania rekruterowi. Często uznają, że gdy pada zdanie: „A czy ma Pan/Pani może jakieś pytania?”, jest to wyłącznie wyraz pewnej kurtuazji, bądź też czytelny sygnał, że można już nieco odetchnąć, bo zasadnicza część rozmowy dobiegła końca. Niedopuszczalne jest, kiedy na rozmowie rekrutacyjnej tylko pracodawca zadaje pytania, a na koniec, zadając ostatnie „Czy ma Pan/ Pani do nas jakieś pytania?” słyszy krótkie „Nie”. Pokazuje to brak zainteresowania firmą. Sprawia również wrażenie, że dla osoby rekrutowanej nieważne jest czy będzie pracować dla firmy X, czy Y.

To już ostatnia część naszego zestawienia, zachęcamy do zapoznania się z wcześniejszymi częściami. Część pierwsza tutaj, część druga tutaj.


Weronika Domoradzka.

Nie wiesz od czego zacząć? Pomożemy Ci!

Każdy zasługuje na to, aby lubić swoją pracę. Nie każdy jednak wie jak to zrobić. Skorzystaj z wiedzy Ekspertów, inspirujących historii naszych Bohaterów i poznawaj miejsca gdzie możesz cieszyć się z poniedziałków!

1. Sprawdź swój
indeks szczęścia

2. Zobacz jak zrobili to inni

3. Poznaj fajne miejsca pracy

Login/Register access is temporary disabled