Tatuaż w miejscu pracy – jak to wygląda w IT?

 

Brak sztywnych reguł, luz i swoboda – właśnie tak podchodzi do sprawy dress code’u większość firm z branży IT. Liczy się jednostka i jej indywidualność. Czy posiadanie widocznych tatuaży może obniżać szanse na rynku pracy?

 

Tatuaż a tolerancja

Tatuaże wciąż postrzegane są w naszym społeczeństwie przez pryzmat stereotypów. Nie są one do końca akceptowane wśród osób wykonujących zawody zaufania publicznego lub mających związek z obsługą klienta. Coraz rzadziej kojarzą się także z kryminalną przeszłością. Mimo to wśród posiadaczy tatuaży panują obawy związane z tym, jak mogą zostać odebrani w swoim miejscu pracy. Bardzo elastyczne podejście do kwestii wizerunkowych można zauważyć w sektorach kreatywnych, ale także tych, które zajmują się dostarczaniem rozwiązań IT. W tych branżach można pozwolić sobie na więcej, a sam tatuaż może być postrzegany bardzo pozytywnie – na przykład jako oznaka kreatywności – komentuje Paweł, Senior Marketing Specialist. Tę tezę potwierdzają badania przeprowadzone wśród 1,722 irlandzkich właścicieli firm*. Okazało się, że dużo większą tolerancją do tatuaży w widocznych miejscach wykazali się pracodawcy z branży marketingowej, graficznej i właśnie IT.

Oko w oko z rekruterem IT

Nastawienie osób zajmujących się rekrutacją do kwestii wyglądu kandydatów podczas rozmów kwalifikacyjnych zaczyna się znacząco zmieniać. Istotne jest przede wszystkim, aby dopasować kandydata do profilu stanowiska i specyfiki środowiska, w którym będzie potencjalnie pracowaćmówi Karolina, Talent Acquisition Specialist. W branży IT ważne są przede wszystkim kompetencje techniczne. Podczas rekrutacji oceniamy wiedzę, umiejętności, ale także postawę i motywację kandydata, a nie jego wygląd zewnętrzny – komentuje Katarzyna, która na co dzień zajmuje się rekrutacją specjalistów z sektora IT. Podejście do wizerunku staje się coraz bardziej liberalne i nie narzuca się już żadnych sztywnych reguł dotyczących ubioru. Dla Leszka kompletnie nie ma znaczenia, to jak ktoś wygląda. Do swojego zespołu szukam osób, które wniosą do niego konkretną wartość dodaną. Najważniejsze jest to, jak ktoś działa – mówi Team Leader działu QA.

Co na to specjaliści?

Osoby, które posiadają konkretne umiejętności chcą być oceniane przez pryzmat swoich kwalifikacji, a nie wyglądu. Moja praca jest reprezentowana przez kod, który napiszę. Liczą się efekty, to co dostarczę – mówi Kamil, Junior Front-End Developer. Z kolei Michał, JAVA Developer, zdaje sobie sprawę z tego, że charakter jego pracy nie wymaga spotkań z klientami. Nawet jeżeli miałbym okazję brać w nich udział, to moje tatuaże zostałyby zakryte przez biznesowy strój – komentuje. Wielu profesjonalistów nie chce także pracować w miejscach, w których będą musieli martwić się o to, czy ich wizerunek będzie akceptowalny. Dlatego częściej wybierają firmy, dla których liczy się to, co potrafią oraz ich osobowość, którą posiadają. – Przyszedł taki moment – wiek, lata zawodowych doświadczeń – kiedy już wiedziałam, że nie po tatuażach będę oceniana, ale po swoich kompetencjach – mówi Olga, Team Leader w dziale Employer Brandingu.

Temat zapalny

Nie ulega wątpliwości fakt, że tatuaże w społeczeństwie wzbudzają ciekawość i zachęcają do zadawania pytań. W związku z tym ich właściciele mają szansę łatwiej nawiązywać kontakty z innymi osobami. W sytuacjach biznesowych temat tatuaży może pomóc w podtrzymaniu konwersacji czy zwrócenia uwagi na posiadacza takiej formy sztuki. Temat tatuażu czasami może stać się takim ogniwem zapalnym, dzięki któremu można rozpocząć rozmowę. Szczególnie kiedy na spotkaniu zapada niezręczna cisza – mówi Leszek, który sam ma bardzo wyraziste tatuaże na obu rękach i nodze. Wielu programistów ma także świadomość tego, że często podejmują pracę przy międzynarodowych projektach. Zagraniczni klienci zdążyli się już przyzwyczaić do tego, że nawet osoby na poważnych stanowiskach są posiadaczami tatuażów. Na zachodzie tego rodzaju ozdoby są po prostu bardziej powszechne.

Niektóre firmy lubią tatuaże!

Jak tatuaże wpływają na percepcję pracowników, wynika głównie z wartości jakie wyznaje organizacja.  Nasza firma ma dość liberalne podejście do spraw wizerunkowych i ważne jest, aby każdy z pracowników czuł się sobą, również w pracy – twierdzi Karolina, rekruterka. Faktem jest, że branża IT rządzi się swoimi prawami i sprzyja indywidualistom. Pracuje u nas dużo osób z pięknymi, rozbudowanymi tatuażami, które często są bardzo zauważalne i nikomu nie przeszkadzają. Poza zainteresowaniem i zachwytami nie wzbudzają żadnych negatywnych emocji. – mówi Olga. W niektórych okolicznościach bariera między ludźmi może się naprawdę zmniejszyć. W pierwszym dniu mojej pracy, zostałem zaczepiony na korytarzu przez prezesa, który sam zwrócił uwagę na moje tatuaże! W dodatku dodał, że on też jest właścicielem jednego! – mówi Leszek. Jeżeli CEO takiej firmy sam ma tatuaż, to tak naprawdę każdy może je swobodnie nosić.

Bardzo duże znaczenie na zmianę mojego podejścia do widocznych tatuaży miała właśnie firma, w której pracuję. Dodatkowo to dzięki swojemu pracodawcy odważyłam się zrobić je na ramionach – komentuje Olga, która dzięki temu, że poleciła do pracy kilku specjalistów to otrzymała od firmy roczną nagrodę, którą przeznaczyła na zrobienie sobie kolejnego tatuażu. Wtedy pomyślałam, że skoro firma zapłaci za mój tatuaż, to najwyższy czas przełamać się i zrobić kolejny wzór w wymarzonym miejscu – mówi. To, jak ktoś wygląda zupełnie nie ma wpływu na jakość pracy, którą wykonuje. Liczy się wiedza i kompetencje poparte doświadczeniem.

Tatuaż według ludzi

Według Pawła wiek, w którym człowiek zwykle decyduje się na swój pierwszy tatuaż, zwalnia go z obowiązku roztrząsania tak abstrakcyjnych kwestii jak przyszła kariera zawodowa. Wiele osób decyduje się zrobić go na swoje osiemnaste urodziny, aby podkreślić ten moment wejścia w “dorosłość”. Czy liczymy się ze skutkami, które ta decyzja może wywołać? Przed wizytą u tatuatora dużo czytałem o tym, jakie mogą być konsekwencje z tym związane. Jeszcze kilka lat temu w biurach nie można było specjalnie eksponować takich ozdób. Nawet w lato należało zakładać koszulę z długim rękawem – komentuje Marek, PHP Developer. Na szczęście takie podejście ulega coraz większej zmianie. Marcin nigdy nie miał żadnych obiekcji związanych z tym jaki wpływ na jego życie zawodowe będzie miał tatuaż. Miałem okazję rok pracować w Anglii i właśnie wtedy zdałem sobie sprawę, że w innych krajach posiadanie tatuażu to coś zupełnie naturalnego – komentuje Senior PHP Developer.

Pokaż dziarę!

Leszek, spec od testów, przyznaje, że sam nie chciałby pracować w miejscu, w którym jego tatuaże są niemile widziane. Dzisiaj tatuaże to indywidualnie stworzone projekty, często dobrane do osobowości czy związane z historią danej osoby. Są one coraz częściej uznawane za przejaw sztuki artystycznej. Dlatego właśnie estetycznie wykonany tatuaż jest coraz mniejszym problemem jeżeli chodzi o rynek pracy. W branży IT panuje przekonanie, że dopóki tatuaże nie zawierają elementów dyskryminujących to nikt nie powinien martwić się o zdobycie pracy w zawodzie. Według Kamila, Junior Front-End Developera, takie ozdoby nie powinny obniżać szans na rynku pracy tak długo, dopóki nie obrażają niczyich uczuć oraz jeżeli nie są wulgarne. Także Krzysztof, który pracuje w dziale ERP, nigdy nie spotkał się w swojej pracy z żadnymi uprzedzeniami. Większość jego kolegów i koleżanek z zaciekawieniem pyta go dlaczego właśnie takie wybrał wzory. Paweł także nie przypomina sobie, aby ktokolwiek zwrócił mu kiedyś uwagę, że posiadanie tatuażu jest niestosowne. Zawsze miałem szczęście do współpracy z ludźmi otwartymi i tolerancyjnymi – komentuje.

Olga, Leszek, Bartek, Kamil

 


Autor: Justyna Kałuża, JCommerce

 

* Badanie przeprowadzono wśród 1,722 irlandzkich pracodawców. (dostęp 29.05.17)

** Wszystkie osoby wypowiadające się w artykule to osoby posiadające tatuaże, pracownicy JCommerce

Nie wiesz od czego zacząć? Pomożemy Ci!

Każdy zasługuje na to, aby lubić swoją pracę. Nie każdy jednak wie jak to zrobić. Skorzystaj z wiedzy Ekspertów, inspirujących historii naszych Bohaterów i poznawaj miejsca gdzie możesz cieszyć się z poniedziałków!

1. Sprawdź swój
indeks szczęścia

2. Zobacz jak zrobili to inni

3. Poznaj fajne miejsca pracy

PracujeBoLubie
Login/Register access is temporary disabled